modern fashion blog by aneta mazurek

blog menu

projektanci, wiadomości

BARTMANSKA

Ten blog powstał właśnie po to, żebym mogła odkrywać przed Wami tak zdolnych i kreatywnych ludzi jak Klaudia Bartmańska. Jej kolekcja jest dostępna m.in. w TFH Koncept – miejscu styku mody, kultury i wiedzy o trendach i projektantach.

Dlaczego  właśnie te ubrania zwróciły moją uwagę? Ponieważ łączą cechy, które w odzieży cenię najbardziej – skrupulatne wykończenia, łączenia tkanin, ciekawe detale i idealnie dopasowane kroje.

Suknia z atelier BARTMAŃSKA tak bardzo zawładnęła moim sercem, że to właśnie ją wybrałam na nagranie „Pytanie na śniadanie” w TVP2. Delikatny jedwab w niebiesko-szarym odcieniu, pięknie komponował się z wnętrzem najbardziej znanego korytarza telewizji.

Skąd taka miłość do mody? Klaudia od dziecka lubiła rysować, malować, wycinać i przyklejać. W liceum, w momencie kiedy trzeba było powoli deklarować jakieś przywiązanie do wykonywanego w przyszłości zawodu była pewna, że zostanie architektem. Wszystko na to wskazywało. Chodziła na zajęcia przygotowujące do egzaminu na architekturę, a później na studiach opracowywała różnego rodzaju projekty urbanistyczne i architektoniczne. Jak to się stało, że została projektantką odzieży? Wszystko przez udział w konkursach związanych z projektowaniem…ale w dziedzinie mody. Zaczęła odnosić duże sukcesy i stopniowo pociągało ją to coraz bardziej.

Po ukończeniu studiów z architektury zdecydowała, że nie chce tracić czasu na kolejne studia związane z projektowaniem. Wybrała Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, gdzie czas nauki wynosił 1,5 roku (w tym semestr dyplomowy). Jak się domyślacie, było to dla niej idealne rozwiązanie. MSKPiU w połączeniu ze studiami na architekturze dały jej solidne podstawy do tego, aby poradzić sobie w branży.

Klaudia, to bardzo skromna dziewczyna, która nadal twierdzi, że jest na początku drogi i swojej modowej przygody. Jeśli chodzi o stworzone do tej pory kolekcje, najlepiej wspomina tę pierwszą. Była to mini kolekcja składająca się z czterech sylwetek, którą przygotowała nie mając żadnego wykształcenia ani doświadczenia w projektowaniu ubioru. Zaprojektowała ją na konkurs dla młodych projektantów Fashion Designer Awards, gdzie dzięki oddanym na nią głosom dostała się do finału. Właśnie to wydarzenie sprawiło, że zdecydowała się pójść w kierunku projektowania ubioru.

Dlaczego tak bardzo podobają mi się jej projekty? Ponieważ projektuje dla kobiet, które są już znudzone masową modą i szukają rzeczy, które będą wykonane przez profesjonalne krawcowe z największą dbałością o detal. Stawia na swoje wyczucie i słucha intuicji, która zazwyczaj jej nie zawodzi. Tworząc kolekcje lubi czerpać z architektury i natury, a indywidualne projekty konstruuje kierując się charakterem danej osoby. Lubi jak jej ubrania podkreślają osobowość, a nie są jedynie przebraniem.

Jakie ma plany na przyszłość? Na chwilę obecną ciągle rozwija swoją markę BARTMANSKA. Szykuje właśnie kolekcję na nowy sezon. Pracuje również jako architekt wnętrz i bierze udział w kilku projektach związanych z designem. Niedawno wystartowała również jej nowa marka LAGO, którą współtworzy z przyjaciółką. Ma dużo pracy, bo tak jak ja, nigdy nie odmawia ciekawych projektów, które czekają gdzieś na horyzoncie. Chciałaby otworzyć własny showroom, w którym mogłaby osobiście spotykać się z klientkami i projektować dla nich. Obiecuję, że będę pierwszą, która stworzy wraz z Klaudią jakiś ciekawy projekt.

Czy jako młoda projektantka podejmie wyzwanie zagranicznej ekspansji? Jak sama twierdzi chwilowo nie jest jeszcze na to gotowa. Do tego potrzebny jest większy zespół, a ona wciąż nad wieloma rzeczami pracuje sama. Nie oznacza to jednak, że świat się o nią nie upomina. Miała już propozycję, żeby wysłać całą kolekcję do Los Angeles, ale to było na początku kariery. Nie wiedziała z czym to się wiąże i zrezygnowała. W pierwszej kolejności chciałaby zacząć od zagranicznych platform sprzedażowych, może później przyjdzie kolej na butiki.

Skoro projektowanie to także jej pasja, zapytałam ją, jak ocenia styl Polek. Twierdzi, że ubieramy się świetnie! Od jakiegoś czasu zauważa, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientkami, zaczynamy zwracać uwagę na bardziej wyszukane wzornictwo i kroje dopasowane do sylwetki.

Jeśli wydaje się Wam, że praca projektanta to nic trudnego, muszę niestety tutaj zmienić nieco spojrzenie na tę kwestię. To praca pod presją czasu, konkurencji i wyników sprzedaży. Jak się nie poddać i trwać przy obranym kierunku? Warto mieć osoby, na które możemy liczyć bez względu na sytuację. Klaudia ma takie wsparcie w mamie. Śmieje się czasami, że mama jest także jej menadżerem. Odbiera rzeczy od krawcowych, odpowiada za wysyłki i przypomina o płaceniu ZUSu.

Przyznacie, że taki partner biznesowy to skarb!

Przejdźmy do konkretów. Kolekcje z atelier BARTMANSKA możecie stacjonarnie kupić w Warszawie w butiku TFH przy Szpitalnej 8, a także w sklepie internetowym na stronie www.bartmanska.eu. Poza tym rzeczy są również dostępne na platformie Pakamera. Z klientami zainteresowanymi szyciem miarowym Klaudia spotyka się osobiście.

Polecam!

Zdjęcia: Paweł Mazurek oraz materiały przekazane przez projektantkę.
AMJournal – Polska moda w wydaniu blond. | projektanci, wiadomości

amjournal instagram account

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.